DotacjePlus praktyczne informacje o dotacjach z Unii Europejskiej
Finanse DotacjePlus
Copyright © 2009 by "DotacjePlus" All Rights reserved
Biznes plan
Biznes plan to podstawowy dokument sporządzany w sytuacji planowania nowej inwestycji rozwojowej, poszerzania działalności gospodarczej, zmiany profilu działalności przedsiębiorstwa. Jest on niezbędny przy ubieganiu się o kredyty inwestycyjne, dotacje oraz fundusze zewnętrzne na realizację własnych projektów. Dokument ten służy do oceny danego projektu przez potencjalnych inwestorów udziałowych, banki, czy ekspertów kwalifikujących projekty do dofinansowania.
Nie uległa zmianie dominująca rola biznes planu - jako podstawowego załącznika do wniosku o dofinansowanie ze środków UE. Biznes plan firmy może być budowany na dowolny przedział czasowy, który jest oznaczony, np. dany rok kalendarzowy lub jego część składową; nie oznaczony, np. na czas wprowadzania określonych zmian technologicznych lub organizacyjnych w firmie albo wdrożenie określonego pakietu zmian (np. zwiększenie produkcji, modyfikacja rynków zbytu).
Biznes plan należy wykonać na specjalnym formularzu, który jest jednym z załączników do wniosku. Przy jego konstruowaniu można wykorzystać posiadaną w firmie różnego rodzaju dokumentację, ale musi ona być prezentowana w taki sposób - jak wymaga tego wspomniany formularz. Z merytorycznego punktu widzenia musi ona zawierać: rentowność planowanych inwestycji, politykę zatrudnienia, cel inwestycji, merytoryczne uzasadnienie celowości inwestycji, okres realizacji inwestycji, opis produktu jaki będzie wytwarzany, rezultaty inwestycji, tzn. obszar i zakres oddziaływania inwestycji na funkcjonowanie firmy; musi być również omówiony efekt końcowy uzyskany za 2 ÷ 5 lat od zakończenia inwestycji, wykaz poniesionych kosztów w rozbiciu na koszty kwalifikowane oraz niekwalifikowane.
Bardzo ważną częścią biznes planu jest przedstawienie prognozy finansowej, tzn. jak inwestycja wpłynie na wyniki finansowe firmy w następujących latach. Jako rok bazowy należy przyjąć ostatni rok obrotowy rozliczony w urzędzie skarbowym, a następnie przedstawić prognozę kształtowania się wyników finansowych na kolejne 5 lat.