DotacjePlus praktyczne informacje o dotacjach z Unii Europejskiej
Rozpoczęcie działalności DotacjePlus
Copyright © 2009 by "DotacjePlus" All Rights reserved
Zgłoszenie do ubezpieczeń
Prowadząc działalność gospodarczą stajemy się płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne za siebie oraz zatrudnionych pracowników. To podstawa, dzięki której możemy w przyszłości uzyskać, jako przedsiębiorca, rentę lub emeryturę, a jednocześnie zgłaszając się do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, możemy korzystać z opieki medycznej. Dlatego też zaraz po rozpoczęciu działalności rejestrujemy się jako płatnik tych składek.
Osoba podejmująca prowadzenie działalności gospodarczej staje się płatnikiem składek i z tego tytułu podlega ubezpieczeniom społecznym obowiązkowo:
- emerytalnemu
- rentowemu
- wypadkowemu
dobrowolnie:
- chorobowemu
Są to ubezpieczenia gwarantujące w przyszłości możliwość uzyskania emerytury bądź renty.
* ubezpieczeniu zdrowotnemu (w Narodowym Funduszu Zdrowia) - obowiązkowo.
Zgłoszenie do ubezpieczenia społecznego
Jako przedsiębiorca, czyli płatnik składek,mamy obowiązek dokonania zgłoszenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) siebie jako płatnika w terminie 7 dni kalendarzowych od daty powstania obowiązku ubezpieczeń społecznych osób prowadzących działalność (czyli od daty faktycznego rozpoczęcia działalności, która została podana w formularzu NIP-1).
Jako płatnik składek jesteśmy zobowiązani dokonać zgłoszenia w terenowej jednostce organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, właściwej dla miejsca prowadzonej działalności gospodarczej (siedziby naszej firmy rozumianej jako adres zakładu głównego).
KROK 1 - odwiedzamy Zakład Ubezpieczeń Społecznych
KROK 2 - wypełniamy i składamy następujące formularze:
- ZUS ZFA - zgłoszenie / zmiana danych płatnika składek - osoby fizycznej
- ZUS ZUA - zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych / zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej
- ZUS ZZA - zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego/ zgłoszenie zmiany danych.
Do w/w formularzy powinniśmy dołączyć kopię decyzji Urzędu Skarbowego o nadaniu Numeru Identyfikacji Podatkowej (NIP) oraz kopię zaświadczenia Urzędu Statystycznego o nadaniu aktualnego numeru REGON.
Uwaga:
Do zgłoszenia mogą być wykorzystane jedynie:
- oryginalne formularze dostępne w placówkach ZUS,
- wydruk formularzy pochodzących wyłącznie z programu Płatnik udostępnianego darmowo na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - www.zus.gov.pl.
Składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - dla osób prowadzących działalność gospodarczą stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa niż 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w poprzednim kwartale, włącznie z wypłatami z zysku (wg Głównego Urzędu Statystycznego).
Podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą stanowi kwota zadeklarowana, nie niższa jednak niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z poprzedniego kwartału, włącznie z wypłatami z zysku.
Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna. Składka nie podlega proporcjonalnemu pomniejszeniu do liczby dni podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu w danym miesiącu kalendarzowym.
Kolejny Krok >>