WYSIWYG Web Builder
DotacjePlus praktyczne informacje o dotacjach z Unii Europejskiej
Rozpoczęcie działalności DotacjePlus

fundusze strukturalne
mapa serwisu           kontakt
Fundusze
Home
Copyright © 2009 by "DotacjePlus"    All Rights reserved  


Koncesje i zezwolenia

Decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej musimy pamiętać, że wolność gospodarcza, którą zapewnia nam ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, nie obejmuje wszystkich dziedzin życia gospodarczego. Wiele tych obszarów podlega ustawowym ograniczeniom, które dopuszczają możliwość wykonywania zawodu lub prowadzenia działalności gospodarczej wyłącznie w przypadku posiadanych kwalifikacji i uprawnie
ń zawodowych. Inne zaś wymagają uzyskania zezwoleń lub koncesji. Jeszcze inne muszą zostać zgłoszone do rejestru działalności regulowanej.

Koncesje

Uzyskania koncesji wymaga działalność gospodarcza w zakresie:
- poszukiwania lub rozpoznawania złóż kopalin, wydobywania kopalin ze złóż, bezzbiornikowego magazynowania substancji oraz składowania odpadów w górotworze, w tym w podziemnych wyrobiskach górniczych, wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym,
- wytwarzania, przetwarzania, magazynowania, przesyłania, dystrybucji i obrotu paliwami i energią,
- ochrony osób i mienia,
- przewozu lotniczego,
- budowy i eksploatacji albo wyłącznie eksploatacji autostrad płatnych oraz dróg ekspresowych, do których stosuje się przepisy o autostradach płatnych,
- rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych.

Koncesji udziela minister właściwy ze względu na przedmiot działalności gospodarczej, która podlega koncesjonowaniu. Przyznawana jest ona na czas oznaczony, nie krótszy niż 5 lat i nie dłuższy niż 50 lat.

Przedsiębiorca może złożyć wniosek o udzielenie koncesji na czas krótszy. Szczegółowy zakres i warunki wykonywania działalności gospodarczej podlegającej koncesjonowaniu określają przepisy odrębnych ustaw.

Zwykle decyzja organu koncesyjnego na prowadzenie takich form działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością spełniania przez przedsiębiorcę dodatkowych wymogów: najczęściej jednym z wielu warunków uzyskania koncesji jest udokumentowane doświadczenie firmy.

Zezwolenia

Bardzo wiele dziedzin działalności gospodarczej wymaga uzyskania zezwole
ń. Mowa o tym w zapisach Ustawy z dnia 02.07.2004r o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 z późn. zm.), która odwołuje się w artykule 75 do przepisów szczegółowych zawartych w odrębnych ustawach.

Przepisy te określają, które organy odpowiedzialne są za wydawanie zezwole
ń oraz opisują wszelkie warunki wykonywania działalności objętej zezwoleniami, a także tryb wydawania, odmowy wydania i cofania zezwoleń.

Działalność regulowana

Część z rodzajów działalności gospodarczej objęta dotąd zezwoleniami stała się dzięki Ustawie o swobodzie działalności gospodarczej działalnością regulowaną. Z naszego punktu widzenia oznacza to, że mając zamiar wykonywać określoną działalność, musimy zgłosić to do odpowiedniego organu zajmującego się prowadzeniem rejestru działalności regulowanej. Lista działalności objętych tym obowiązkiem obejmuje ponad 20 pozycji.

Uwaga:

Wystąpienie z wnioskiem o zezwolenie lub wpis do rejestru działalności regulowanej nie jest warunkiem wystarczającym do prowadzenia działalności gospodarczej w wybranej przez nas branży. W większości przypadków działalność regulowana wymaga spełnienia dodatkowych wymogów określonych przez odpowiednie ustawy.

Kolejny Krok >>