WYSIWYG Web Builder
DotacjePlus praktyczne informacje o dotacjach z Unii Europejskiej
Wprowadzenie DotacjePlus

fundusze strukturalne
mapa serwisu           kontakt
Fundusze
Home
Copyright © 2009 by "DotacjePlus"    All Rights reserved  


Skrótowe omówienie wniosku
Największa ilość „małych” wniosków kierowana jest na dotacje z Programu Wzrostu Konkurencyjności Przedsiębiorstw. Z powyższego powodu skrótowe omówienie wniosku będzie dotyczyć formularza odnoszącego się do dotacji z powyższego programu.

Pierwsza część formularza dotyczy informacji ogólnych o przedsięwzięciu: sformułowanie tytułu wniosku powinno być krótkie ale winno z niego wynikać jakie są nasze plany i co chcemy osiągnąć; czy ma to być projekt inwestycyjny czy doradczy;
należy podać informację o wpływie projektu na środowisko;
w kolejnym punkcie należy podać czy projekt jest: pozytywny, negatywny, czy może obojętny pod względem równości szans dla kobiet i mężczyzn;

Kolejny punkt wymaga odpowiedzi na okoliczność - co się stanie z projektem w przypadku, gdy nie uzyska on dotacji na swoją realizację; formularz zawiera  5 możliwości odpowiedzi; oto one:

1. Zostanie zrealizowany w terminie i zakresie przewidzianym we wniosku?
2. Zostanie zrealizowany w terminie późniejszym w zakresie przewidzianym we wniosku?
3. Zostanie zrealizowany w terminie przewidzianym we wniosku ale w ograniczonym zakresie?
4. Zostanie zrealizowany w terminie późniejszym i w ograniczonym zakresie?
5. Nie zostanie zrealizowany w ogóle?

Najgorsze odpowiedzi to 1 i 5, a najlepsza to odpowiedź 4. Dając taką odpowiedź informujemy, że zależy nam  na tym przedsięwzięciu, mamy trochę środków własnych, ale bez dotacji będzie nam bardzo trudno zrealizować projekt. Należy pamiętać, że dotacje przeznaczone są na dofinansowanie projektów, a nie na ich pełne finansowanie.

W drugiej części formularza należy zaprezentować firmę: forma własności firmy, np. osoba fizyczna lub prawna, jednostka nie posiadająca osobowości prawnej; nazwa wnioskodawcy, numer: NIP, REGON, KRS, adres siedziby firmy; podać nazwisko osoby wyznaczonej do kontaktów oraz osobę upoważnioną do reprezentowania wnioskodawcy, nr telefonów stacjonarnych i komórkowych, faxu itp.

W trzeciej części dokonuje się charakterystyki prowadzonej działalności, w tym: wg Polskiej i Europejskiej Klasyfikacji Działalności (PKD, EKD); informacje o liczbie zatrudnionych; przychodach netto ze sprzedaży towarów, usług i operacji finansowych na koniec roku obrotowego; sumę aktywów bilansowych; procentowy udział wnioskodawcy w zysku firmy i ewentualnym zgromadzeniu udziałowców lub akcjonariuszy (powinien on być nie mniejszy niż 25%). Dzięki powyższym informacjom instytucja zarządzająca dotacjami będzie mogła ocenić - czy wnioskodawca jest uprawniony do składania wniosku w ramach danego Działania.

Czwarta część wniosku dotyczy opisu projektu, tzn. planu realizacji projektowanej inwestycji. Winien on być całkowicie spójny z wcześniej przygotowanym opisem projektu planowanego do realizacji. Należy tutaj: określić lokalizację inwestycji (np. na obszarach miejskich lub wiejskich); dokładnie omówić cele do osiągnięcia w wyniku realizacji inwestycji; ustalić i podać liczbowe wskaźniki realizacji celów projektu.

Kolejny punkt - to opis przedsięwzięcia i jego merytoryczne uzasadnienie oraz charakterystyka partnerów projektu (jeżeli tacy są). Ważną rolę spełnia dobrze opracowany harmonogram realizacji projektu. Podaje on terminy rozpoczęcia i zako
ńczenia poszczególnych etapów realizacji projektu.

W kolejnym punkcie należy podać źródła finansowania projektu oraz kwotę wsparcia z funduszy UE o jaką się ubiegamy. W kolejnym punkcie podajemy całkowity koszt realizacji projektu. Konieczne jest podzielenie kosztów na wydatki kwalifikowane oraz niekwalifikowane. Podział na w/w rodzaje wydatków może być różny przy różnych funduszach a nawet działaniach. Należy również wpisać jaki procent przedsięwzięcia chcemy sfinansować z dotacji unijnych.

Na zako
ńczenie należy rozwarstwić wydatki wg podziału na kategorie wydatków, np.: zakup sprzętu, montaż sprzętu, koszty obce, honoraria itd.  Na co trzeba szczególnie uważać przy konstruowaniu wniosku:  Czy wniosek jest konstruowany na aktualnym wzorze formularza; przyjmowane wnioski muszą być: opracowane na aktualnych formularzach, napisane komputerowo; wniosek zostanie odrzucony jeśli znaczące wydatki z grupy niekwalifikowanych zostaną wpisane do kosztów kwalifikowanych, stanowiących bazę dla naliczenia dotacji; wnioski są oparte o zasadę n + 2, co oznacza, że pieniądze przyznane w danym roku muszą być wykorzystane najpóźniej w ciągu dwóch następnych lat.