WYSIWYG Web Builder
DotacjePlus praktyczne informacje o dotacjach z Unii Europejskiej
Finanse DotacjePlus

fundusze strukturalne
mapa serwisu           kontakt
Fundusze
Home
Copyright © 2009 by "DotacjePlus"    All Rights reserved  


Konstrukcja Studium Wykonalności Projektu
Wszelkie warunki szczegółowe określające elementy niezbędne, które winno zawierać Studium Wykonalności Projektu przedstawiają Wytyczne dotyczące przygotowywania Studiów Wykonalności w zakresie działań objętych ZPORR zdefiniowane przez Instytucję Zarządzającą ZPORR. W zakresie koncepcji konstrukcji Studiów jego ramy definiuje również Ogólny Podręcznik Wdrażania ZPORR (będący dokumentem roboczym opublikowanym w styczniu 2004 roku przez MGPiPS). Dodatkowo w miejscach, w których niezbędne jest wykonanie analizy kosztów i korzyści wykorzystuje się Przewodnik Analizy Kosztów i Korzyści Projektów Inwestycyjnych do Funduszu Strukturalnego EFRR, Funduszu Spójności i ISPA przygotowany przez Jednostkę ds. Ewaluacji Dyrekcji Generalnej - Polityki Regionalnej Komisji Europejskiej. Wyżej wymienione materiały źródłowe wzmocnione o wiedzę i doświadczenie w zakresie ekonomii i finansów, a także poparte doświadczeniem w realizacji komercyjnych biznes planów, analiz finansowych i badań rynkowych umożliwiają właściwe spojrzenie na projekt inwestycyjny i profesjonalne sporządzenie Studium Wykonalności Projektu. Studium Wykonalności projektu określa uwarunkowania handlowe, techniczne, finansowe, ekonomiczne, instytucjonalne, społeczno-kulturowe oraz związane ze środowiskiem naturalnym. Studium Wykonalności Projektu pozwala na określenie rentowności finansowej i ekonomicznej, a w rezultacie jasne uzasadnienie celu realizacji projektu.







Studium Wykonalności to projekt z jasnym uzasadnieniem celu i możliwych strategii rynkowych, dla którego określony został także możliwy do osiągnięcia udział w rynku i odpowiadające mu zdolności produkcyjne, lokalizacja projektu, istniejące zaopatrzenie materiałowe, odpowiednia technologia i wyposażenie oraz, jeśli to niezbędne, wpływ na środowisko naturalne. Niewątpliwie najistotniejszą częścią każdego Studium Wykonalności Projektu jest jego część finansowa określająca wielkość nakładów inwestycyjnych, łącznie z potrzebnym kapitałem obrotowym, koszty produkcji i sprzedaży oraz dochody ze sprzedaży i stopę zwrotu zainwestowanego kapitału. Ostateczne szacunki nakładów inwestycyjnych i kosztów produkcji oraz wynikające z nich obliczenia finansowej i ekonomicznej rentowności projektu mają sens tylko wtedy, gdy zakres projektu określony jest w sposób jednoznaczny i nie pominięto jakiegoś ważnego elementu projektu i kosztów z nim związanych. Stopie
ń szczegółowości Studium Wykonalności Inwestycji zależy od złożoności planowanej inwestycji, ilości wariantów i problemów mogących pojawić się w toku przygotowania i realizacji inwestycji, a także od potrzeb Inwestora, przy czym struktura Studium winna być w każdym przypadku taka sama. Nie ma uniwersalnego rozwiązania lub modelu studium odpowiedniego dla wszelkich projektów inwestycyjnych, niezależnie od ich typu, rozmiaru i kategorii. Co więcej, relatywne znaczenie poszczególnych składników jest inne w każdym projekcie. Im większy projekt tym bardziej kompleksowe informacje należy zebrać, opisać i zanalizować, co sprawia, że poziom złożoności Studium jest uzależniony od charakteru samej inwestycji.