WYSIWYG Web Builder
DotacjePlus praktyczne informacje o dotacjach z Unii Europejskiej
Rozpoczęcie działalności DotacjePlus

fundusze strukturalne
mapa serwisu           kontakt
Fundusze
Home
Copyright © 2009 by "DotacjePlus"    All Rights reserved  


NIP

Kolejnym krokiem jest zawiadomienie o rozpoczęciu działalności gospodarczej właściwego Urzędu Skarbowego. Jako przedsiębiorca jesteśmy zobowiązani do rejestracji dla celów podatkowych (m.in. podatku od towarów i usług, jeżeli będziemy płatnikiem VAT). Prowadząc działalność gospodarczą we własnym imieniu do celów podatkowych związanych z prowadzoną działalnością posługujemy się tym samym numerem NIP, jaki został nam nadany jako osobie fizycznej. Zwykle o numer NIP ubiegamy się wraz z uzyskaniem pierwszego wynagrodzenia za pracę na etacie lub z umowy zlecenia. Do Urzędu Skarbowego musimy zgłosić fakt rozpoczęcia działalności gospodarczej.

KROK 1 - odwiedzamy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania Urząd Skarbowy.

KROK 2 - wypełniamy i składamy formularz NIP-1 wraz z wymaganymi dokumentami:
- kopią zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej,
- kopią zaświadczenia o nadaniu numeru REGON,
- kopią dokumentów dotyczących otwarcia rachunku bankowego,
- kopią umowy z biurem rachunkowym na prowadzenie/przechowywanie dokumentacji (pod warunkiem, że rezygnujemy z samodzielnego prowadzenia dokumentacji księgowej),
- dokumentem potwierdzającym prawo do korzystania z lokalu lub nieruchomości, w których znajduje się siedziba oraz prowadzona jest działalność gospodarcza,
- dokumentami stwierdzającymi ustanowienie pełnomocnictw (w przypadku ustanowienia pełnomocnika) wraz z opłatą skarbową w wysokości 15 zł. W przypadku dokumentów stwierdzających ustanowienie pełnomocnika pobiera się tyle opłat skarbowych, ile stosunków pełnomocnictwa wynika z danego dokumentu. Należy zwracać uwagę na zakres pełnomocnictwa oraz w przypadku ustanowienia wielu pełnomocników na wyznaczenie jednego w nich jako właściwego do doręcze
ń. Adwokat, radca prawny lub doradca podatkowy może sam uwierzytelnić odpis udzielonego mu pełnomocnictwa. Osoby te nie mogą uwierzytelniać innych dokumentów wymienionych w powyższych punktach.

Uwaga:

W/w dokumenty muszą być uwierzytelnione notarialnie lub przez organ, który wydał oryginał. Można także załączyć poświadczone za zgodność odpisy tych dokumentów przez upoważnionego pracownika Urzędu Skarbowego, który miał wgląd w oryginały tych dokumentów.

KROK 3 - odbieramy zaświadczenie o nadaniu numeru NIP w Urzędzie Skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub otrzymujemy je pocztą.

Uwaga:

Rejestracja podatkowa trwa zazwyczaj około miesiąca od dnia złożenia wszystkich wymaganych przez Urząd Skarbowy dokumentów.

Obowiązki podatnika VAT

Do głównych obowiązków podatników rozliczających podatek VAT na zasadach ogólnych należy zaliczyć:
- dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego (VAT-R),
- prowadzenie ewidencji sprzedaży i zakupów, zawierającej wszystkie dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej,
- wystawianie faktur VAT,
- składanie deklaracji podatkowych dla podatku VAT,
- terminowe wpłacanie podatku do urzędu skarbowego.

Uwaga:

Deklaracje dla podatku od towarów i usług (formularze VAT-7) składa się we właściwym Urzędzie Skarbowym za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który składana jest deklaracja.

Wpłaty podatku na rachunek urzędu skarbowego należy dokonać w/w terminie w przypadku płatności miesięcznych. W przypadku rozliczenia kwartalnego wpłaty należy dokonać do 25 -tego dnia następującego po kwartale, którego dotyczy na formularzu VAT - 7K.

Podstawowe informacje o zmianach w systemie VAT po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej

Zasada swobody przepływu towarów, obowiązująca w Unii Europejskiej, polega na ich nieskrępowanym obrocie między pa
ństwami członkowskimi wskutek wyeliminowania różnych form kontroli granicznej, a także na usunięciu innych barier na rynkach krajów Unii Europejskiej.

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej spowodowało, że granice celno-podatkowe Polski z krajami członkowskimi UE zostały zniesione, a transakcje handlowe z tymi krajami nie są już określane dla potrzeb podatku VAT jako transakcje eksportowe czy importowe. Pojęcie eksportu i importu jest zarezerwowane wyłącznie dla transakcji z podmiotami z krajów trzecich, tzn. z krajów nie należących do Unii Europejskiej oraz z tych terytoriów pa
ństw członkowskich, które zostały wyłączone z terytorium Unii.

Rejestracja do handlu wewnątrzwspólnotowego

Jeśli zamierzamy dokonywać transakcji z podmiotami z pa
ństw będących członkami Unii Europejskiej zobowiązani jesteśmy do zarejestrowania się dla potrzeb handlu wewnątrzwspólnotowego, poprzez poinformowanie właściwego naczelnika Urzędu Skarbowego o zamiarze rozpoczęcia dokonywania tych czynności. Dotyczy nas to zarówno w przypadku dokonywania tzw. 'wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów', jak również tzw. 'wewnatrzwspólnotowego nabycia towarów”. Rejestracji dokonujemy w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R, w którym zgłosimy - poprzez zaznaczenie odpowiednich kwadratów w załączniku VAT-R/UE do tego zgłoszenia, że:
- będziemy dokonywać wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub,
- będziemy dokonywać wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub,
- będziemy nabywać od podatników z innych pa
ństw członkowskich UE:
- wewnątrzwspólnotowe usługi transportu towarów lub usługi związane z tego rodzaju usługami,
- niektóre usługi pośrednictwa, jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług.

W momencie otrzymania potwierdzenia (na druku VAT-5 UE) o zarejestrowaniu jako podatnika VAT-UE, będziemy obowiązani w transakcjach wewnątrzwspólnotowych posługiwać się tzw. europejskim numerem NIP, tj. numerem identyfikacji podatkowej (NIP), nadanym zgodnie z Ustawą z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702 ze zm.), poprzedzonym kodem „PL”. Numer ten będziemy musieli podawać m.in. na fakturach, w ofertach i innych wymaganych przepisami dokumentach informacyjnych.

Kolejny Krok >>