WYSIWYG Web Builder
DotacjePlus praktyczne informacje o dotacjach z Unii Europejskiej
Rozpoczęcie działalności DotacjePlus

fundusze strukturalne
mapa serwisu           kontakt
Fundusze
Home
Copyright © 2009 by "DotacjePlus"    All Rights reserved  


Wpis do EDG

Ważną informacją jest, że dokument składamy w mieście lub gminie w której działalność będzie prowadzona. Obowiązek złożenia wniosku dotyczy osób fizycznych chcących założyć firmę jednoosobową (tzw. samozatrudnienie), a także wspólników spółki cywilnej.

Wybierając się do Urzędu Miasta lub Gminy przygotujmy następujące dane:
- imię i nazwisko,
- nazwa firmy (nieobowiązkowo)
- nr ewidencyjny PESEL
- adres zamieszkania
- adres siedziby firmy (jeżeli stale wykonujemy działalność poza miejscem zamieszkania)

- rodzaj działalności – w tej pozycji określamy rodzaj wykonywanej działalności. Dobrze jest określić także potencjalne możliwości rozwoju przedmiotu działalności, aby nie było konieczne ich dopisywanie w późniejszym terminie. Zaoszczędzi to czas i środki.

- miejsce wykonywania działalności - w przypadku małej działalności gospodarczej najczęściej podaje się miejsce stałego zamieszkania. Ważne jest aby posiadać tytuł prawny do władania lokalem (akt własności lub umowa najmu/ użyczenia), którą okażemy w przypadku zażądania przez instytucje rejestrującą,

- data rozpoczęcia działalności - wypełniając ten fragment formularza należy wpisać faktyczny moment rozpoczęcia działalności gospodarczej. Musimy, więc wziąć pod uwagę czas, w którym będziemy oczekiwali na wpis do ewidencji. W różnych miastach różne są okresy oczekiwania na wpis. Osoby obdarzone osobistym czarem mogą spróbować przyśpieszyć urzędnicze decyzje.

- numer zezwolenia – ten fragment wypełniamy jeśli nasza działalność wymaga wydania zezwolenia (dotyczy to działalności koncesjonowanych na które potrzebujemy szczególnych osobnych zezwole
ń).

Wypełniony formularz składamy na miejscu w urzędzie. Aby złożyć formularz zgłoszeniowy, należy zabrać ze sobą dokument tożsamości, uiścić opłatę w wysokości 100 zł za znaczki skarbowe.


Do niedawna na wpis firmy do ewidencji działalności gospodarczej należało się zgłosić po ok. 2-3 tygodniach od momentu złożenia wniosku. Od 1 stycznia 2007 r. obowiązują nowe przepisy nakładające na organ ewidencyjny obowiązek wydania decyzji o wpisie w terminie 3 dni roboczych o dnia złożenia kompletnego wniosku

UWAGA! Wszystkie zmiany dotyczące stanu faktycznego i prawnego należy zgłosić w Urzędzie Miasta lub Gminy w ciągu 14 dni od ich zaistnienia.

Wpis do ewidencji a spółki

Gdy działalność gospodarczą będziemy prowadzili w formie spółki cywilnej, zgłoszenia do ewidencji dokonuje każdy ze wspólników z osobna - każdy też wnosi osobno opłatę. W tym przypadku, 'przedsiębiorcą' jest każdy ze wspólników spółki cywilnej z osobna, a nie spółka jako taka. Podobnie, gdy firma ma być prowadzona wspólnie przez małżonków- każdy z nich musi uzyskać wpis do ewidencji na swoje imię i nazwisko.

Zupełnie inna procedura obowiązuje przy zakładaniu spółek prawa handlowego tj. sp.z o.o., spółki jawnej, komandytowej czy partnerskiej, które muszą zostać zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym (Ustawa z 20 sierpnia 1997 o Krajowym Rejestrze Sądowym, DzU z 2001 r. nr 17, poz. 209 ze zm.).

Wniosek zintegrowany

OD 1.01.2004 roku mamy możliwość, aby wraz z wnioskiem o wpis do ewidencji działalności gospodarczej złożyć w gminie wniosek o nadanie numeru statystycznego REGON oraz zgłoszenie identyfikacyjne o nadanie Numeru Identyfikacji Podatkowej NIP (w przypadku braku) lub zgłoszenie aktualizacyjne. Chcąc złożyć taki wniosek jesteśmy zobowiązani dołączyć do niego wszelkie wymagane dokumenty.

Kolejny Krok >>